Natalia Szczypuła
Natalia Szczypuła (ur. w Nowym Sączu) – polska wokalistka, autorka tekstów i muzyki, vocal coach, wykonująca muzykę pop, soul oraz jazz. Wystąpiła w programie The Voice of Poland 11[1].
Na co dzień związana z wrocławską sceną muzyczną. Otrzymała tytuł „Wokalistki roku 2021” w wyniku głosowania internautów na portalu muzycznym Muzykoholicy.com.
W swojej muzyce łączy ze sobą różnorodne style (soul, jazz, funk, pop).
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Urodziła się w Nowym Sączu. Jest córką muzyka Krzysztofa Szczypuły, certyfikowanego trenera wokalnego Complete Vocal Technique i Beaty Szczypuły. Ma dwie siostry, Esterę i Zuzannę, które tak jak ona śpiewają i grają na instrumentach. Wychowała się na muzyce gospel i soul. Pierwsze doświadczenia sceniczne zdobywała w liceum, śpiewając w zespole Deja Vu, który tworzyli muzycy obecnie znani z krakowskiego Recycling Band. W 2001 roku ukończyła pierwszy stopień Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu w klasie fletu poprzecznego. Wokalny talent rozwijała we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz London Center of Contemporary Music w Wielkiej Brytanii, na kierunku wokalistyka. W czasie studiów w Londynie występowała w lokalnych klubach (Amersham Arms, The Cube, itd.). Uczestniczyła w warsztatach muzycznych i wokalnych, prowadzonych m.in. przez Deana Kaelina, Kevina Mahogany i Marcusa Millera. W międzyczasie skończyła również filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim, na kierunku tłumaczeniowym.
Jest zaangażowana w pracę z wieloma zespołami (Trelecaster, Vertigo Band, Spirituals Singers Band – gościnnie), pojawia się w wielu projektach: Beyonce Show (od 2017 r.), Stevie Wonder Unknown (od 2018 r.), Jamiroquai Night (od 2018 r.), Barka Challenge (2021 r.), Betlejem w Polsce (od 2022 r.). Od 2018 r. jest liderką zespołu reprezentującego Vertigo Jazz Club and Restaurant – Vertigo Band. Współpracuje z cenionym wrocławskim kompozytorem, Sebastianem Ładyżyńskim. Z tej współpracy zrodził się m.in. utwór „Boroughs” wykonywany z Sound Factory Orchestra. Użyczyła swojego głosu do ścieżki dźwiękowej spektakli "Siostra i Cień", "Café Panique", "Dryl" oraz filmu "Błoto" (2018), dzięki czemu jej nazwisko można odnaleźć na Filmwebie. W 2014 r. pojawiła się autorska płyta nagrana w ramach projektu Jay Tunes z kompozycjami Natalii oraz Jędrzeja Lubicza. Współpraca zaowocowała szeregiem koncertów, m.in. na Legnica Jazz Day jako support przed Gregoire Maret Quartet w 2015 r. W grudniu 2019 r. koncertowała w Chinach w ramach „Polish Games – Creative Poland: The Concert”. U boku Natalii Grosiak wykonała utwory z polskich gier z towarzyszeniem 100-osobowej orkiestry z Ningbo oraz wrocławskiej Sound Factory Orchestra pod kierownictwem Roberta Kurdybachy. Koncert odbył się w filharmonii w Szanghaju.
Jej piosenki można usłyszeć na antenie Radia RAM, Radia Wrocław, Wrocław Kultura, Radia Luz, Radia eM 107,6 Fm oraz Radiowej Trójki i Czwórki. Singiel „Brand New”, znalazł się na czele listy „Polska Alternatywa” (plusmusic.pl), a wcześniejszy, „Toniesz” zagościł na liście „Znane i lubiane” (Spotify). Singiel "Z Tobą", który swój debiut miał w finale programu The Voice of Poland, pojawił się na playlistach "New Music Friday Polska", "Po prostu po polsku", czy "Polski Pop 2021". Utwór ma już ponad 170 tys. wyświetleńna YouTube. Najnowszy singiel, „Więcej“ gościł na playliście EQUAL Polska.
Obecnie pracuje nad płytą autorską, koncertuje w Polsce i uczy wokalu w oparciu o techniki CVT, SLS i własne doświadczenie sceniczne.
„Rok 2021 zdecydowanie należał do Natalii Szczypuły. Artystka zwyciężyła w jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych w Polsce ,,Ladies’ Jazz Festival”. Utalentowana wokalistka podbiła serca jury, które pod przewodnictwem artystki Urszuli Dudziak przyznało jej nagrodę Grand Prix. Sukcesami okazały się także utwory ,,Lukier” i ,,Więcej”, które wydała w 2021 roku.”
Natalia Sekuła, Dobry Tygodnik Sądecki[2]
„Natalia Szczypuła posiada zdolność do tworzenia bezpretensjonalnych i szykownych piosenek, które wykraczają poza oczywistą formę popu. Jej utwory oparte są na wyraźnie zaznaczonej melodii i ładnie poprowadzonych harmoniach.”
Polska Płyta – Polska Muzyka (Internetowy portal muzyczny)[3]
„Jeśli o jakiejś wokalistce można powiedzieć, że jest niepowtarzalna, to właśnie o Natalii Szczypule. Absolutnie wyjątkowa. Utalentowana. Wspaniały człowiek.“
Bartosz Szarek, Dobry Tygodnik Sądecki[4]
Nagrody i wyróżnienia
[edytuj | edytuj kod]- 2020 Odcinki finałowe The Voice of Poland 11[5]
- 2020 Nagroda Grand Prix na Ladies Jazz Festival Gdynia 2021[6]
- 2021 Wokalistka Roku w ankiecie czytelników „Muzykoholicy.com[7]”
Single
[edytuj | edytuj kod]Rok | Tytuł |
---|---|
2019 |
|
2020 |
|
2021 |
|
2022 |
|
Skład zespołu
[edytuj | edytuj kod]- Mateusz Witkowski – instrumenty klawiszowe, produkcja
- Piotr Treliński – gitary
- Żenia Betliński – bas
- Mateusz Maniak – perkusja
- Zuzanna Bukowska (siostra) – chórki
- Kasia Szyszka – chórki
- Estera Szczypuła - Sipiora (siostra) – chórki
- Jan Chojnacki – trąbka
- Karol Wieczorek – saksofon tenorowy
- Mateusz Leszczyński – saksofon barytonowy
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Telewizja Polska S.A , NATALIA SZCZYPUŁA [online], voiceofpoland.tvp.pl [dostęp 2022-02-02] (pol.).
- ↑ Sądeczanka Natalia Szczypuła – „Wokalistką Roku 2021” [online], www.dts24.pl, 13 stycznia 2022 [dostęp 2022-04-22] (pol.).
- ↑ Natalia Szczypuła prezentuje nowy utwór. Posłuchaj singla “Lukier” [RECENZJA] - Polska Płyta / Polska Muzyka [online] [dostęp 2022-02-02] (pol.).
- ↑ 3. Sącz Jazz Festival: Rytm, synergia i jazz. Natalia Szczypuła i jej band rewelacją imprezy [RELACJA – Dzień 4] [online], www.dts24.pl, 30 listopada 2021 [dostęp 2022-02-02] (pol.).
- ↑ a b Katarzyna Grzmielewska , Natalia Szczypuła prezentuje kolejny singiel – „Więcej” [online], Muzykoholicy.com, 26 listopada 2021 [dostęp 2022-02-02] (pol.).
- ↑ Znamy laureatki Grand Prix Ladies’ Jazz Festival [online], Oficjalny serwis internetowy miasta Gdynia [dostęp 2022-04-22] (pol.).
- ↑ Natalia Szczypuła [online], Muzykoholicy.com [dostęp 2022-04-22] (pol.).